Prawosławny monaster św. Cyryla i Metodego

http://www.monasterujkowice.pl/?id=50
Monaster w Ujkowicach » Aktualności » Chrystus Zmartwychwstał! – Prawdziwie Zmartwychwstał!

Chrystus Zmartwychwstał! – Prawdziwie Zmartwychwstał! 03.04.2010

Chrystus Zmartwychwstał! – Prawdziwie Zmartwychwstał!

Drodzy Bracia i Siostry!

Droga Rodzino Cyrylo-Metodiańska!

Skoro Jezus Chrystus prawdziwie zmartwychwstał, to nie jest daremna nasza wiara, a nadzieja, której oczekujemy, zawieść nas nie może.

Łączymy się zatem z Wami we wspólnym przeżywaniu tajemnicy Zmartwychwstania i życzymy, aby Syn Boga Żywego - Który śmiercią zwyciężył śmierć, a na Krzyżu pokonał szatana i wszelkie zło, które zostało nam zaszczepione przez grzech prarodziców – obudził w naszych sercach pragnienie ciągłego z Nim przebywania. Bez tego pragnienia, nie będzie w nas rozwoju życia duchowego, lecz duch tego świata będzie nas nieustannie na tysiąckrotne sposoby owijał niewidzialną nicią piekielnej pajęczyny i czynił swymi niewolnikami.

Życzymy Wam z całego serca, aby miłość do Zmartwychwstałego Zbawiciela dodała Wam sił w ciągłym przechodzeniu z niewoli grzechu, z tej światowej pajęczyny, do wolności Dzieci Bożych, którym Zmartwychwstały Chrystus przygotował mieszkanie w Domu Ojca.

Niech Zwycięzca śmierci, kruszący bramy piekielne, otworzy nam wszystkim, ochrzczonym w Imię Przenajświętszej Trójcy, bramy życia wiecznego i niech sprawi, abyśmy świętując z radością Jego Zmartwychwstanie, sami zostali napełnieni Mocą z Wysokości i mogli razem z Nim zmartwychwstać do nowego życia w Dziale Świętych w Światłości.

Pozdrawiamy Was z całego serca z dniem Zmartwychwstania naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa i dziękujemy Bogu, że za pośrednictwem tego listu możemy zagościć w Waszych domach. Wchodząc na stronę internetową możecie odwiedzić nas w Ujkowickim Monasterze, obejrzeć galerię zdjęć, lub przeczytać wartościowe artykuły i zapoznać się z życiem Prawosławia w świecie na stronie: Wiadomości ze świata

Czytajmy, wyciągajmy wnioski, uczmy się, nie śpijmy jak głupie panny, które wybrały się na spotkanie z Oblubieńcem lecz z pustymi lampami. Prośmy o Dary Ducha Przenajświętszego, zwłaszcza o dar Rozumu i Mądrości Bożej.

 1. Dziękujemy wszystkim, którzy w tym roku kolędowali na nasz wspólny Monaster, i tym, którzy przyjmowali kolędników. Dziękujemy również tym, którzy zamykali drzwi i twierdzili, że: „na jakąś tam sektę nie będą składać ofiary, bo batiuszka w cerkwi powiedział, że Monaster w Ujkowicach jest sektą”! Dla takich „prawdziwych zelotów” nawet dokument z błogosławieństwem samego Metropolity Sawy nic nie znaczy. Oni sami dla siebie są „nieomylnymi papieżami w Cerkwi”, dlatego z lekkim sercem osądzają innych. Ale skoro Chrystusa prześladowano, to co dopiero nas, lichych Jego uczniów…
 2. W tym roku Święto Patronalne naszego Monasteru wypada w dzień Zielonych Świąt:

  23 maja – Niedziela Zesłania Ducha Świętego – godz. 6:30 Uroczysta Utrenia, a po niej Boska Liturgia. O godz. 17:00 początek Wsenocznej. O 22:00 Akatyst do Śww. Cyryla i Metodego. W poniedziałek 24 maja godz. 4:00 pierwsza Boska Liturgia, a po niej poświęcenie wody. Główna Liturgia i Krestnyj Chod o godz. 10:00. Zapraszamy wszystkich Przyjaciół Monasteru i Czcicieli Śww. Cyryla i Metodego na wspólne świętowanie i danie świadectwa naszej Wiary Prawosławnej na Podkarpaciu.

 3. Okazuje się, że „gdzieś” giną Wasze przekazy i ofiary, które wysyłacie wraz z zapiskami. Apelujemy do Was, pomóżcie nam ustalić, kto kradnie Wasze ofiary! Wysyłajcie zawsze razem z zapiskami dowód wpłaty z banku, lub z poczty. (może być kserokopia) To pomoże nam ustalić złodzieja. Bez dowodu wpłaty nie możemy ingerować w banku. Dziękujemy za zrozumienie.
 4. Chcemy w tym roku dokupić dwa kawałki ziemi, które graniczą z naszym polem o łącznej pow. 4ha.

  Zwracamy się do Was z wielką prośbą o pomoc w kupnie tej ziemi, która posłuży mnichom i odwiedzającym nas pielgrzymom. Pamiętajmy o zasadzie: „tyle wolności – ile własności”.

 5. Na całym świecie trwa i pogłębia się kryzys wiary chrześcijańskiej i powołań kapłańskich i mniszych.

  Mało jest ludzi szczerze oddanych Bogu, którzy idą do monasteru, by zostać prawdziwym mnichem, czyli człowiekiem, który w życie i w czyn wprowadza Ewangelię Chrystusa. Większość idzie do monasteru, bo nie wie co z sobą zrobić, inni idą dla robienia kariery, bo można się za darmo wyuczyć i zostać biskupem i jak najszybciej uciec z monasteru i porządzić sobie w Cerkwi, pokazując swoją władzę. Módlmy się do Gospodarza Żniw, Aby posłał gorliwych robotników na swoje żniwo. Módlmy się za nasze dzieci i wnuki, zabierajmy do cerkwi i do monasterów, aby nie zdziczały nam przed internetem i nie wyrosły na wrogów Chrystusa i Prawosławia.

 6. Wiara Prawosławna jest Darem Bożym! „Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście trwali we Mnie, a Ja w was”. „Beze Mnie nic uczynić nie możecie!” Jeżeli nie spowiadamy się często ze swoich grzechów, nie leczymy się z chorób duchowych, to pożre nas własny grzech. Jedynym lekarstwem jest Święta Eucharystia – Prawdziwe Ciało i Krew Chrystusa, które przyjmujemy na pamiątkę Jego Męki, Śmierci i Zmartwychwstania, na odpuszczenie grzechów i na życie wieczne z Chrystusem. Eucharystia czyni nas Bogonoścami. W ostatnich latach pod panowaniem bolszewii pojawili się szydercy, którzy głoszą, że: w czasie Liturgii przyjmujemy tylko chleb i wino, a nie realne Ciało i Krew, i że nie jesteśmy ludożercami! Takim szydercom ze Świętej Eucharystii odpowiadamy: Anatema!

  Czytajcie modlitwy po Pryczastiu, zwłaszcza Św. Jana Złotoustego, Św. Bazylego Wielkiego, czy Św. Grzegorza Dialoga. Przeczytajcie uważnie modlitwę, którą przed Pryczastiem odmawia kapłan. Nie ufajcie łże-nauczycielom nowinek, choćby nawet przyjechali z samej Moskwy. Sprawdzajcie ich naukę z wiarą i Liturgią Cerkwi. Bracia – nie dajcie się zagarnąć w niewolę pseudouczonych ateistów!

 7. Wszyscy wiemy, że świat stoi na głowie. Już 1700 lat temu Św. Antoni Wielki powiedział, że ludzie odwrócą się od Boga, a będą czcić szatana. Kto zaś będzie wierny Chrystusowi, ten będzie prześladowany. Dziś chrześcijaństwo wydawane jest na pastwę wilków i złodziei, którzy wkradają się do niestrzeżonej owczarni Chrystusa, aby kraść, grabić i zabijać dusze i sumienia ludzkie, przygotowując grunt dla antychrysta. Módlmy się, aby nie wciśnięto nam łukawej podmiany lucyferycznego, odstępczego prawosławia, które będzie zaprzeczeniem tego, w co wierzyliśmy przez 2000 lat.

  Chrystus Zmartwychwstał – i my z Nim zmartwychwstaniemy, jeżeli ustrzeżemy Jego Święte Prawosławie!

Archimandryta NIKODEM

Ihumen Prawosławnego Monasteru Śww. Cyryla i Metodego w Ujkowicach

© Monaster św. Cyryla i Metodego w Ujkowicach - monasterujkowice.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone.